Izvori zagađenja voda svrstavaju se u dve kategorije:
tačkasti i netačkasti (rasuti, difuzni) izvori zagađenja.
Tačkasti izvori zagađenja
Ovi izori zagađenja se javljaju kada se zagađujuće materije direktno ispuštaju kroz cevi ili kanale u recipijente, odnosno reke i jezera. Primer ovakvog zagađenja je ispuštanje otrovnih hemikalija direktno u vodotok putem cevovoda.
Netačkasti izvori zagađenja
Oni se javljaju kada se zagađujuće materije ispiraju u vodotoke, na primer kada đubriva sa polja odlaze u vodotok spiranjem poljoprivredne površine. Dok se prva kategorija izvora može lako pratiti i kontrolisati, druga predstavlja rasuti izvor zagađenja, koji je teže otkriti i sa njim se boriti.
Otpadne vode po svom poreklu delimo na četiri kategorije:
sanitarne (fekalne), industrijske, atmosferske i infiltracione.
Sanitarne (fekalne) otpadne vode
Fekalne otpadne vode nastaju na sanitarnim čvorovima stambenih, javnih, industrijskih i drugih objekata gde žive i rade ljudi, koji u fiziološkom procesu produkuju zagađenja u tečnom i čvrstom obliku. Slično je i sa domaćim životinjama koje se uzgajaju na farmama i drugim pojedinačnim mestima. U ove vode ubrajamo i otpadne vode od čišćenja prostorija, spremanja hrane, pranja sudova i veša, održavanja lične higijene i slično. Količina sanitarnih otpadnih voda zavisi od specifične potrošnje vode.
Industrijske otpadne vode
Industrijske otpadne vode nastaju u fabrikama i industrijskim pogonima nakon upotrebe vode u procesu proizvodnje, kao i prilikom pranja aparata i uređaja. Danas postoji veliki broj po karakteru različitih industrijski otpadnih voda, koje se dele na niz podtipova u zavisnosti od tehnologije proizvodnje. Ove vode mogu biti i uslovno čiste, kada se upuštaju direktno u recipijent ili atmosfersku kanalizaciju. Kod hemijske i metaloprerađivačke industrije preovladavaju zagađenja mineralnog porekla. Kod tekstilne, prehrambene, kožarske, industrije papira zagađenja su pretežno organskog porekla. Kod zajedničkog prečišćavanja sanitarnih i industrijskih voda postiže se mešavina koja se dobro biološki prečišćava, ukoliko nisu prisutne toksične materije, kao na primer teški metali, cijanidi, razni otrovi, kada je za industrijske otpadne vode, pre mešanja, potrebno uraditi predtretman, kako bi se one neutralisale i bile pogodne za dalje prečišćavanje.
Količina i kvalitet otpadnih voda industrije zavisni su od tehnološkog procesa proizvodnje i menjaju se tokom dana, što je manje izraženo kod sanitarnih voda.
Atmosferske otpadne vode
Ove vode se formiraju kao površinski oticaj od padavina i otopljenog snega sa urbanog područja. U ove vode se ubrajaju i otpadne vode od pranja uličnih površina, trotoara i slično. Količina i kvalitet ovih voda zavisi od intenziteta i učestalosti padavina, od načina održavanja javne higijene, od broja i intenziteta motornog saobraćaja, vrste površinske obrade terena i saobraćajnih površina, zagađenja atmosfere ili od klimatskih uticaja.
Po ukupnoj bakteriološkoj zagađenosti, atmosferske otpadne vode su slične sanitarnim. Međutim, atmosferske vode sa industrijskih površina nose značajne količine bakra, olova i arsena, sa asfaltnih površina naftne produkte, što izuzetno ugrožava sanitarni režim recipijenta. Nastaje trovanje riba i otežano korišćenje vode. Nažalost, praksa je da se ove vode ne prečišćavaju, jer se smatraju uslovno čistim, što ponekad nije tako.
Infiltracione vode
Infiltracione vode su podzemne vode koje dotiču u kanalizacionu mrežu preko cevnih spojeva ili drenažnih sistema. Po svom kvalitetu su najčistije, međutim, u većim količinama, kad razblaže sanitarne vode, mogu da poremete biološko prečišćavanje na postrojenjima.
↧
Izvori zagađenja voda
↧